«Константинов орта мектебі» ММ 2019-2020 оқу жылындағы кәсіби бағдар беру жұмысын жүргізу бойынша есебі

Мектепте   ағымды оқу жылының  мектептің  жұмыс жоспарының  бөлімі  болатын  кәсіби бағдар беру  жұмысының  жоспары бекітілген .

Оқу жылының  басынан бастап  мектепте  кәсіби   бағдар беру бойынша  жұмыс  өткізіледі  ,  мектеп түлектерімен  бұл  бағытта  әңгімелер мен  іс-шаралар жүргізілуде.  Мектепте  «  Оқуға  қайда  түсуге  болады»  деген  стенді  рәсімделінген.

9  сынып   оқушылар арасында   кәсіби  бағдар алуға  әсер етететін  «  Мамандық таңдау»  элективті  курсы  ұйымдастырылған .  Оны  мектеп  психологі  Палагута Т.И. жүргізеді.

Мектепте  кәсіби бағдар беру  бойынша  жұмыс  1-11  сынып  оқушылар арасында   жүргізіледі.  Бұл  жұмыс келесі  бағыттар  бойынша    жүргізіледі:

-   Кәсіби бағдар  мен  білім қызығушылықтарының  диагностикасын   енгізген 8,9,10,11   сыныптарда кәсіби бағдар беру  бойынша алдын-ала  кәсіби бағыттаудың  ерекше   технологиясы  дәстүрлі   қалыптасты.

-«  Менің  мамандық  таңдаудағы   мақсатым»   сауылнамасы..

-7   сынып   оқушыларымен   әр түрлі  мамандық  өкілдерімен  кездесулер(  медбике,  бухгалтер,  жүргізуші,  механизатор)

Жыл сайын  қаңтар,ақпан айларында  оқушылар  мен  колледж, ЖОО  студентерімен  кездесулер  өткізіледі.

Мектепте    жоғары  сынып оқушылары   өзін-өзі  басқару  күндерін  өткізгенде мектеп директоры  және   ОІ  меңгерушісі,  ОТІ  меңгерушісі  рөлін атқаруға мүмкіндік    алады. Бұл дәстүрлі  іс-шара  оқушылар арасында жақсы  пікірлер туғызады.

Жыл бойы    келесі  сынып сағаттары  өткізілді :  «  Барлық мамандықтар жақсы» (1-4 сынып)   ,  «  Барлық  жұмыс  жақсы  ,  талғамына  қарай таңда»  (5-7 сынып)  ,  « Істей  аламын,  істегім келеді, істеуге  керек»   (9-11 сынып)

Кәсіби бағдар беруде  негізгі  және басты  байланыс  болып табылатыны    ата-аналармен жұмыс .Ата-аналар  баларының   мамандық  таңдауларында  ,өмірде нақты қадам  жасауларында  белсенді қатысып ,  шешуші   қадам жасауға ықпал етеді. Бұл қадам  жасау    оқушыларға да, ата-аналарына   да  қиындық тудыратын  міндет.

9-11  сыныптарда  ата-аналар жиналыстарында , сынып сағаттарда  сынып жетекшілері  бұл мәселелерді  жан-жақты  талдап ,  қазіргі  заман  талабына  сай  еңбек базарында  сұранысы  бар   мамандық  таңдауға кеңес береді.

« Баланың дұрыс мамандық  таңдаудағы  отбасының    көмегі»  сынып ата-аналар жиналыстары  өткізілді.

«  Қайда оқуға  баруға болады» тақырыбы бойынша   9 ,11  сынып  ата-аналарына  жеке  консультация  берілді.

Жаңартылған күні: 11.06.2020 10:09
Құрылған күні: 11.06.2020 10:09