Жұмысы туралы есеп сынып жетекшілерінің әдістемелік секциясы "Константиновка орта мектебі" ММ» үшін 2019-2020уч. жыл.

Мектепте оқушыларды тәрбиелеу бойынша ең басты жұмыс сынып жетекшілеріне беріледі. Олар балалардың қабілеттерін жүзеге асыру үшін жағдай жасап, ұжымда қолайлы моральдық-психологиялық ахуал туғызуы керек.

Мектепте 2019-2020 оқу жылында 11 сынып болды. Оның ішінде 4 сынып бастауыш, 3 сынып Орта, 3 сынып жоғары.

Сынып жетекшілерінің сынып ұжымымен жұмысын талдау және зерттеу көптеген сынып ұжымдарының қызметі жалпы мектептік және әлеуметтік маңызды міндеттерді жүзеге асыруға бағытталғанын көрсетті.

Сынып жетекшілері Сыныптағы тәрбие процесінің жай-күйі мен тиімділігін сыртқы мінез-құлық аспектісінде сынып ұжымының (және сыныптың әр оқушысының) тәрбие деңгейін анықтау әдістерін қолдана отырып зерттейді, ұжымның даму деңгейін зерттейді. Сынып жетекшілері әртүрлі әдістемелердің көмегімен сынып оқушыларында әлеуеттің қалыптасу деңгейлерін (зияткерлік, шығармашылық, коммуникациялық және т.б.) зерттейді, оқушылармен жеке жұмысты жоспарлайды.

Бір жылдағы сыныптардағы тәрбие жұмысы жоспарларының орындалуын талдау 1-сынып оқушылары ұжымда табысты өмір сүру бойынша қажетті білім алғанын, 5 және 10-сынып оқушылары бейімделу кезеңінен сәтті өткенін, 2-9-сынып оқушылары сынып сағаттары мен жалпы мектептік іс-шаралардың дұрыс таңдалған тақырыптары есебінен әртүрлі даму салалары бойынша білімдерін толықтырғанын көрсетті. Барлық дерлік топтар құрылды деп айта аламыз.

Мектепішілік бақылау жүйесін, сыныптардың қоғамдық белсенділік рейтингін, оқушылардың сауалнамасын талдау өткен оқу жылында келесі сынып жетекшілері өздерін тиімді көрсеткенін көрсетті: А.В. Иванова 5 сынып, Ю.В. Чабан 11 сынып, г. Б. Нурумова 7 сынып. Н. А. Богатырева(10 сынып)А. А. Аймуканов -8 сынып. Жақсы, әділ және негізделген талдау сіздің күшті және әлсіз жақтарыңызды көруге және одан әрі жетілдірудің жолдарын анықтауға, сыныптағы мәселелерді шешуге көмектеседі. Жұмысты толық талдау сынып жетекшілерін талдау деп санауға болады.

Өкінішке орай, кейбір сынып жетекшілері өздерінің тәрбие жұмысын талдауға формальды түрде келді, олардың тәрбиеленушілері қатысқан ағымдағы сынып және мектеп оқиғаларын қарапайым тізумен шектелді.

2019 – 2020 жылдары барлық сынып жетекшілері әріптестеріне ашық іс-шаралар өткізбеді. Сынып жетекшілерінің ӘБ мүшелерінің ашық сынып сағаттары мен сыныптан тыс іс-шараларға қатысу мақсаты:

1. Сыныптағы оқушылардың өзін-өзі басқару органдарының рөлін арттыратын сынып сағаттары мен сыныптан тыс іс-шараларды өткізу формаларымен танысу.

2. Сынып сағаттары мен сыныптан тыс іс-шараларды өткізу формаларымен және студенттермен жұмыс әдістерімен танысу, бұл студенттерге білім беруде жеке көзқарас принципін жүзеге асыруға көмектеседі.

3. Жеке тұлғаға бағытталған сынып сағатын немесе сыныптан тыс іс-шараны өткізудің формалары мен әдістерімен танысу.

Ашық іс-шаралардың ішіндегі ең қызықтысы: о. о. Исаевтың "толеранттылық-махаббат, кешіру шыдамдылық", " барлық тілдерді өз тіліңді біл!"Нурумова г. Б.," В чем секрет счастливой жизни "Крепс Л. в.," Наш дом Земля "Шостова Н. В. "найти свою профессию" Богатырева Н. А., "Мой твой ,наш Казахстан" Жунусова Р. б., "Религиозный экстремизм" Ерофеев С. В., "Дорога к здоровью" Молчанова М. в., "мир профессий" Чабан Ю. В.

Барлық сынып жетекшілері сынып сағаттарын өткізді (аптасына бір рет), дәстүрлі мектеп істеріне қатысты (әр түрлі мерекелерге ҚТД), әсіресе аға буын. Алайда, іс-шаралардың көпшілігі жалпы мектептік іс-шаралар ретінде жоспарланған болатын, ал сынып жетекшілерінің өз бастамасын көрсеткенін қалаймын.

Қорытынды:

Сынып жетекшілерінің жұмысында атап өтуге болатын барлық жақсылықтарға қарамастан, сынып сағаттарының рейтинг жүйесін, тәрбие жұмысының тиімділігін зерттеуді нақты ұйымдастыру қажет. Үздік сынып жетекшілерінің тәжірибесін жинақтау бойынша жұмыс жүргізу қажет. Әр сынып жетекшісі өзінің медиатекасын ең жақсы презентациялар ,сынып сағаттары мен сыныптан тыс іс-шараларды жинап, әріптестерімен тәжірибе алмасуы керек.

Секция жетекшісі: Рубасова Н.П.

Жаңартылған күні: 28.08.2020 11:47
Құрылған күні: 28.08.2020 11:47